Infecţiile de origine animală şi următoarea pandemie

1297 vizualizări
    "Variola maimuţelor este o boală asemănătoare cu variola umană, cauzată de un virus similar virusului variolei umane. Este o ameninţare continuă pentru oamenii din Africa Centrală şi Africa de Vest. Totuşi, variola maimuţelor diferă de variolă într-un mod crucial - abilitatea virusului de a infecta maimuţele (de aici şi... citește descrierea completă
70,00 lei
/
85,00 lei
-18%
grăbește-te! mai sunt doar 2 ex. în stoc
cumpăra cartea și primești 70 puncte
comenzi telefonice (09:00 - 18:00):
0722.298.137 / 0754.025.588
opțiuni de livrare:
prin curier rapid
Marți 07.07 - Miercuri 08.07
12 lei / 17 lei (în funcție de localitate)
ridicare de la EasyBox
Marți 07.07 - Miercuri 08.07
12 lei
ridicare de la oficiul poștal
2 - 4 zile lucrătoare
18 lei
livrare internațională prin DHL
2 - 4 zile lucrătoare
calculează cost livrare
opțiuni de plată
online prin card bancar
ramburs la livrarea / ridicarea coletului
transfer bancar
card bancar la EasyBox
îți recomandăm și alte cărți
din același domeniu

Infecţiile de origine animală şi următoarea pandemie

    "Variola maimuţelor este o boală asemănătoare cu variola umană, cauzată de un virus similar virusului variolei umane. Este o ameninţare continuă pentru oamenii din Africa Centrală şi Africa de Vest. Totuşi, variola maimuţelor diferă de variolă într-un mod crucial - abilitatea virusului de a infecta maimuţele (de aici şi numele) şi unele mamifere, inclusiv şobolani, şoareci, veveriţe, iepuri şi câini de prerie americani. Febra galbenă este, de asemenea, infecţioasă atât la maimuţe, cât şi la oameni; este cauzată de un virus care trece de la o victimă la alta şi, uneori, de la maimuţă la om, prin intermediul înţepăturii unor anumite specii de ţânţari. Aceasta este o situaţie mai complexă. Un rezultat al acestei complexităţi este faptul că febra galbenă va continua, probabil, să apară la om - cu excepţia cazului în care OMS va ucide toţi ţânţarii vectori de transmisie sau orice maimuţă suspectă din Africa tropicală şi din America de Sud. Agentul bolii Lyme, care este un tip de bacterie, se ascunde eficient în şoarecii cu picioare albe şi alte mamifere mici. Bineînţeles că aceşti agenţi patogeni nu se ascund în mod conştient. Ei îşi au sălaşul acolo unde îşi au sălaşul şi se transmit aşa cum se transmit, deoarece opţiunile circumstanţiale au acţionat în favoarea lor, în trecut, oferind oportunităţi de supravieţuire şi reproducere. Prin logica darwiniană rece a selecţiei naturale, evoluţia codifică aceste oportunităţi în strategii.
    Cea mai puţin vizibilă strategie dintre toate este ascunderea a ceea ce se numeşte „gazda-rezervor". O gazdă-rezervor (unii oameni de ştiinţă preferă expresia „gazdă-naturală") este un organism viu, purtător al agentului patogen pe care îl găzduieşte cronic, în timp ce suferă puţin sau chiar deloc de acea boală. Atunci când o boală pare să dispară între apariţia a două focare epidemice (aşa cum a făcut virusul Hendra, după anul 1994), agentul care îl cauzează trebuie să îşi ducă viaţa undeva, nu-i aşa? Poate că a dispărut în întregime de pe planeta Pământ - sau poate că nu. Poate că s-a stins în toată regiunea şi va reapărea doar atunci când vânturile şi soarta îl vor readuce din altă parte."

data apariției:
Septembrie 2023
editura:
traducător:
Aretina Timoce
titlu original:
Spillover
ISBN:
978-606-9533-29-1
număr pagini:
664
format:
13x20x4.8 cm
greutate:
0.635 kg
Ai citit cartea? Spune-ne cum ți s-a părut!

ultimele cărți
vizualizate
  • peste 5000 titluri
    pentru sufletul tău
  • livrare 24h - 48h
    prin curier rapid
  • livrare gratuită
    de la 200 lei